Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/azrael/fundacjahoryzont/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5837
Praca z dzieckiem 1*1

Praca indywidualna – zaczynamy od podstaw, zmierzamy na szczyt!

Wiemy, że aby Dziecko mogło się optymalnie rozwijać, konieczne jest zaspokojenie najpierw jego podstawowych potrzeb. Uczenie robotyki i programowania czy warsztaty taneczne są świetną opcją, ale jeżeli nasz Podopieczny boryka się z trudnościami szkolnymi, nie zapewnia mu ono tego, czego potrzebuje najbardziej. Właśnie dlatego stawiamy na kompleksowość.

Zespół ds. Indywidualnej Pracy z Dzieckiem dba o to, aby każde Dziecko otrzymało zarówno pomoc w zakresie edukacji szkolnej, jak również niezbędne mu wsparcie emocjonalne. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

  • Wolontariusze spotykają się z Dzieckiem w szkole co najmniej raz w tygodniu na 1h (klasy I-III) lub 1,5h (klasy IV-VI).
  • Pomagamy naszym Podopiecznym przygotować się do trudnej klasówki, nadrabiamy zaległości szkolne, pomagamy odrobić zadanie domowe, ale to nie wszystko! Stawiamy na kreatywne metody nauczania, dzięki którym materiał jest dużo łatwiejszy do przyswojenia, a Dziecko po prostu ma ochotę podejmować nowe wyzwania!
  • Stosunkowo duża częstotliwość spotkań sprawia, że jesteśmy w stanie budować z Dzieckiem relację, a co za tym idzie – otwierać je i udzielać wsparcia emocjonalnego, motywować, pomagać radzić sobie z trudnościami i barierami, które istnieją tylko w jego głowie!
  • Odpowiadamy na aktualne potrzeby Dziecka! Jednego dnia możemy pracować nad matematyką, innego pomagać w angielskim, a w kolejnym tygodniu skupić się na problemach z kolegą z klasy. Nasi Wolontariusze są gotowi do pomocy w niemal każdym aspekcie życia młodego człowieka!
  • Wolontariusze są dla Dzieci z jednej strony autorytetami, z drugiej z kolei – przyjaciółmi, niejako starszymi braćmi/siostrami. Właśnie dzięki temu mogą rozwijać charakter swoich Podopiecznych i pokazywać im najlepszą drogę do rozwijania siebie samego!

 

 

Warsztaty

Warsztaty – zajęcia, które rozwijają!

Wiecie, dlaczego warsztaty? Pomoc Dzieciom wymaga nie tylko zapewniania im dostępu do wiedzy i rozwijania umiejętności, ale przede wszystkim właściwego podejścia – takiego, które je zaciekawi, zmotywuje do pracy i sprawi, że będą miały ochotę zdobywać kolejne szczyty!

W kręgu zainteresowań bydgoskiej Fundacji Horyzont znajdują się przede wszystkim:

  • nowe technologie,
  • kreatywność,
  • odkrywanie talentów,
  • kontakt z kulturą.

Nowe technologie

Umiejętność poruszania się w świecie technologii to przyszłość! Właśnie ze względu na to jednymi z najważniejszych gałęzi naszej działalności są robotyka, elektronika oraz programowanie! Pokazujemy młodym ludziom świat nauk ścisłych od zupełnie nowej, ciekawej strony, dzięki czemu nauka i zdobywanie nowych umiejętności stają się dla nich prawdziwą frajdą!

Kreatywność

Uważamy się za ludzi kreatywnych i potrafiących zrobić coś z niczego. Historyjka origami to doskonały sposób na nauczenie się tworzenia niesamowitych opowiadań, a własnoręcznie wykonana kartka (przy wykorzystaniu tego, co akurat mamy pod ręką), to pomysł na wyjątkowy upominek. Doniczka ze zwykłej butelki, a może karmnik dla ptaków z… rolki po papierze toaletowym? Wykonanie tych małych cudów nie jest trudne a daje mnóstwo radości i satysfakcji! Możliwość zrobienia czegoś po swojemu to często najlepsza motywacja do działania!

Odkrywanie talentów

Wierzymy w to, że każdy człowiek ma talent. Ważne, aby w odpowiednim momencie go odkryć, a następnie rozwijać przez resztę życia. Gra w piłkę nożną, taniec, śpiewanie, składanie modeli samolotów, eksperymenty chemiczne, precyzyjne obliczenia matematyczne, malowanie, a nawet pieczenie ciastek – talentem może być niemal wszystko!

Pomoc Dzieciom oferowana przez bydgoską Fundację Horyzont polega na dostarczaniu naszym Podopiecznym możliwości do rozwijania się w różnorodnych dziedzinach, a co za tym idzie – pozwalania im na znalezienie i doskonalenie tego, w czym czują się najlepiej!

Kontakt z kulturą

Prawidłowy rozwój każdego człowieka wymaga odpowiedniej dawki kultury, która kształtuje w nim oczekiwane postawy społeczne, wrażliwość estetyczną, daje poczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Staramy się dawać szansę na zobaczenie tego piękna Dzieciom, które z różnych przyczyn nie miałyby takiej możliwości bez naszej pomocy.

Fundacja Horyzont dzięki współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy jest w stanie zapewnić swoim Podopiecznym udział w różnego typu wydarzeniach o charakterze kulturalnym, w tym np. w spotkaniach ze znanymi osobistościami, projekcjach filmów czy przedstawieniach, a także umożliwić naszym Najmłodszym wizyty w miejscach związanych z kulturą.

Wydarzenia

Wydarzenia – pokazujemy Dzieciom świat!

Zespół zajmujący się indywidualną pracą z Dziećmi raz w miesiącu organizuje dla swoich Podopiecznych także wyjątkowe atrakcje obejmujące całą grupę Dzieci. Zależnie od pomysłów i aktualnych potrzeb mogą to być warsztaty obejmujące nowe technologie, kulturalne, odkrywające talenty lub kreatywne, ale także spotkania z ciekawymi osobami, wyjścia (np. do Straży Pożarnej czy na wspólny piknik), jak również spotkania typowo integracyjne i nastawione na wspólną zabawę.

Dzięki takim formom spędzania czasu nasi Podopieczni zdobywają nowe umiejętności, otrzymują duże wsparcie emocjonalne od Wolontariuszy, a także ze spotkania na spotkanie coraz bardziej rozwijają swoje kompetencje społeczne!

Szkolenia

Szkolenia – by to co robimy, robić jak najlepiej!

Pracując z Dziećmi ogromną wagę przykładamy do tego, aby każdy z naszych Wolontariuszy był odpowiednio przygotowany do podejmowania się tego typu działań. Właśnie dlatego w naszej strukturze działa Zespół ds. Szkoleń, który dba o to, aby systematycznie zapewniać naszym Wolontariuszom nową dawkę sprawdzonej wiedzy oraz istotnych umiejętności.

Każda osoba zaczynająca swoją pracę w Fundacji Horyzont przechodzi obowiązkowe wdrożenie, podczas którego zapoznaje się z samą Fundacją, jak również z naszymi wymaganiami i zaleceniami dotyczącymi sposobów pracy z Dzieckiem. W trakcie całego roku organizowane są natomiast szkolenia z zakresu kompetencji miękkich oraz nastawione typowo na zwiększenie umiejętności w zakresie pracy z Najmłodszymi.

Integracja

Integracja – nasz sposób na sukces!

Fundacja to nie tylko praca i obowiązki, ale także miejsce, w którym poznajemy wyjątkowych ludzi i spędzamy wspólnie czas. Właśnie dlatego dużą wagę przywiązujemy do integracji naszych Wolontariuszy i zapewniania im możliwości spędzania wielu wspólnych chwil– nie tylko podczas realizacji zadań nastawionych na rozwój Dzieci i Fundacji, ale także bardziej prywatnie.

Jesteśmy pewni, że ludzie, którzy się znają i lubią, są w stanie osiągać razem najwyższe cele. Właśnie dlatego raz w miesiącu staramy się spotkać w większym gronie – pograć w planszówki, wyjść razem do klubu na karaoke czy pograć razem w piłkę. To naprawdę działa!